Frugal Milk, Cheese & Yogurt

Save on Frugal Milk and Dairy Products

I started buying milk from the store again after I sold my goats… and I really miss their fresh milk but the cost of keeping goats wasn’t sustainable for my family. It was wonderful to make our own cheese, yogurt, kefir, and other dairy products and I liked having control over the ingredients in my dairy products. So I still make these dairy products from frugal milk I purchase at the grocery store. This allows me to save money and reduce our plastic waste… win-win!

You might be interested in my articles The Easiest Way to Make Yogurt, Homemade Ricotta Cheese, and Queso Fresco ~ Easy to Make Cheese.

This page contains affiliate links and advertisements. You will not pay any extra when you purchase products through these links, but I will receive a small commission. Thank you for supporting The Self Sufficient HomeAcre!

Saving Money on Frugal Milk Purchases

Our grocery store reduces the price of milk (and other dairy products) when it has just a few days left before it expires. I don’t always find deals like this, but when I do, I buy as much reduced milk as I think I can reasonably use. This past week I bought 2 gallons of reduced-price skim milk. I made two batches of yogurt, and a batch of queso fresco, and then pasteurized the rest to keep it a little bit longer.

If you pasteurize the milk and chill it quickly, you can usually keep it for several days longer than the expiration date. You can also use the milk to make cottage cheese (or use it in baked goods) if it goes sour. Read my article How to Make Cottage Cheese from Sour Milk for instructions.

You can use these tips for using up milk that is about to pass the expiration date if you haven’t used it up in time!

Frugal Tip: Our grocery store has more space dedicated to single-serving containers of yogurt than they do for milk! (Even with the various kinds of soy, almond, coconut, lactose-free, organic, and other specialty milk.) I never buy these small containers because they are much more expensive per serving than buying a 32oz tub. So if you don’t have time to make your own yogurt, buy the larger tubs and divide it up into small glass or plastic containers to pack in your lunches. Add a little jam, honey, or granola for flavor! 

Do you buy ‘reduced for quick sale’ milk? How do you use it? Leave a comment!

This site is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for me to earn fees by linking to Amazon.com and affiliated sites. You will not pay any extra for these products and I’ll earn a small commission to help support this blog.

.

7 Comments

Add Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.